Tribina za studente u organizaciji „Sigurne ženske kuće“

7. decembra, u okviru obeležavanja kampanje „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“ zaposleni iz Sigurne ženske kuće organizovali su tribinu pod nazivom „Nasilje u partnerskim odnosima kod mladih“. Tribina je sprovedena uz podršku Biroa za međunarodnu borbu protiv narkotika i sprovođenje zakona ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Republici Srbiji. Slušaoci na tribini bili su studenti Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu – smer psihologija, pedagogija, socijalni rad, žurnalistika i komunikologija i odnosi sa javnošću, Pravnog fakulteta, Fakulteta za pravne i poslovne studije „dr Lazar Vrkatić“ – smer pravo, fakulteta TIMS – smer psihologija. Na početku tribine prisutnima su se obratile Jelena Zorić, direktorka Centra za socijalni i dr Nada Padejski Šekerović, rukovoditeljka Sigurne ženske kuće.

Tribina je obuhvatala dva panela čiji su učesnici bili: Damir Kostovski, zamenik tužioca u Osnovnom javnom tužilaštvu; prof dr Jelena Šakotić Kurbalija sa Odseka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu; Jelena Zorić, psihološkinja i direktorka Centra za socijalni rad Grada Novog Sada; Svjetlana Timotić, organizacija „Iz kruga Vojvodina“; Dobrila Marković, izvršna direktorka organizacije „Sloboda nema cenu“ i zamenica direktora u Omladinskom savezu udruženja „OPENS“, prof dr Smiljana Milinkov sa Odseka za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu i dr Nada Padejski Šekerović, rukovoditeljka Sigurne ženske kuće. Prvi panel pod nazivom „Važnost prepoznavanja nasilja u partnerskim vezama kod mladih“ moderirala je pedagoškinja Sigurne ženske kuće Dragana Berić, a drugi pod nazivom „Specifičnosti i posledice nasilja u intimnim partnerskim vezama u populaciji mladih“ psihološkinja iz Sigurne ženske kuće Sanja Hromiš. Nakon dva panela realizovana je radionica za studente pod nazivom „Procena rizika od rodno zasnovanog nasilja u intimnim partnerskim vezama kod mladih“ koju je sprovela dr Nada Padejski Šekerović.

Tribina je izazvala veliko interesovanje među studentima koji su se u velikom broju odazvali na tribinu. Bilo je prisutno ukupno 112 slušalaca na tribini. Nakon svakog panela i radionice, studenti su postavljali brojna pitanja i pokazali veliku zainteresovanost za znanja i iskustva profesionalaca iz ove oblasti.

Cilj tribine bio je edukacija i senzibilizacija studenata, budućih profesionalaca u oblasti socijalne zaštite, medija i pravosuđa. O zavidnom odzivu studenata i izraženom interesovanju, kao i o sadržaju tribine Novosadska televizija izvestila je javnost.