Tri decenije postojanja i uspešnog rada Savetovališta za brak i porodicu Centra za socijali rad Grada Novog Sada

Savetovalište za brak i porodicu Centra za socijalni rad Grada Novog Sada 18.11.2021. godine obeležilo je trideset godina postojanja i uspešnog rada u kontinuitetu.Tim povodom Savetovalište za brak i porodicu, organizovalo je on line okrugli sto na kojem su učestvovali predstavnici savetovališta za brak i porodicu iz naše zemlje. Aktivno su učestvovala 36 predstavnika, iz 12 savetovališta u našoj zemlji (Kragujevac, Subotica, Niš, Beograd, Vršac, Stara Pazova, Zrenjanin, Kraljevo, Kruševac, Bački Petrovac, Sremska Mitrovica, Novi Sad), i direktori centara za socijalni rad iz Novog Sada, Kragujevca, Subotice i Bačkog Petrovca.

Rukovodilac Savetovališta za brak i porodicu dr Slavica Adamović Zdravković predstavila je retrospektivu tri decenije rada savetovališta. Savetovalište za brak i porodicu formirano je 14.11.1991. od strane tadašnjeg fonda Socijalne zaštite Grada Novog Sada. Osnivači stručne koncepcije rada savetovališta su uvaženi stručnjaci, psihoterapeuti, Vera Miković, Dragana Jovanović Boka i Dragutin Nikolić, koji su u savetovalištu radili više decenija.

Tokom tri decenije rada, više od 30 000 građana Novog Sada dobilo je savetodavnu i psihoterapijsku podršku i pomoć, realizovani su brojni programi i projekti, obučen je veliki broj profesionalaca iz socijane zaštite, prosvete, policije, pravosuđa, pre svega iz oblasti nasilja u partnerskim odnosima (preko 1500 profesionalaca). Formirana je mreža „ZORA“, na inicijativu, i uz koordinaciju rada od strane Savetovališta za brak i porodicu; kroz grupni oblik rada prošao je veliki broj korisnika – usvojitelji, roditelji u razvodu, roditelji koji su radili na unapređivanju roditeljskih znanja i veština, žene žrtve nasilja, počinioci nasilja).

Broj stučnjaka u savetovalištu tokom tri decenije rada varirao je od 2 do 7, tj. do 9 sa koordinativnim telom mreže „ZORA“ koje je bilo deo savetovališta za brak i porodicu. Aktuelno radi 5 psihoterapeuta, od kojih je jedan rukovodilac službe.

Nakon predstavljanja retrospektive rada, psihoterapeuti savetovališta Sanja Kapor, Mirjana Drinčević i dr Olivera Isaković, svojim prezentacijama otvorile su okrugli sto „Uloga i iskustva savetovališta u situacijama otežanog ili prekinutog kontakta deteta sa roditeljem“, nakon čega je otvorena aktivna i konstruktivna diskusija o mogućnostima i efikasnostima savetodavno-terapijskog rada u situacijama prvog, drugog i trećeg stepena otuđenja. Doneti su značajni zaključci okruglog stala i dogovorena dalja aktivna saradnja savetovališta na drugim aktuelnim pitanjima struke, procedura i granica rada savtetovališta u socijalnoj zaštiti. Psihoterapeut savetovališta, Ljiljana Borđoški, zaslužna je za uspešnu organizaciju okruglog stola.