„Sigurna ženska kuća“ organizovala tribinu za studente

U okviru obeležavanja kampanje „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“ zaposleni iz Sigurne ženske kuće organizovali su tribinu pod nazivom „Šta da radi žrtva nasilja – oblici pomoći i podrške za žrtve“. Tribina je sprovedena uz podršku Biroa za međunarodnu borbu protiv narkotika i sprovođenje zakona ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Republici Srbiji. Slušaoci na tribini bili su studenti Pravnog fakulteta, Fakulteta „dr Lazar Vrkatić“ – smer pravo, fakulteta TIMS – smer psihologija, Filozofskog fakulteta – smer psihologija, socijalni rad i medijske studije. Na početku tribine prisutnima su se obratili Jelena Zorić, direktorka Centra za socijalni rad, predstavnici ambasade SAD – Dan Carroll, službenik političke sekcije ambasade za vladavinu prava i Ivona Šišmanović, rukovoditeljka programa INL (Biro za međunarodnu borbu protiv narkotika i sprovođenje zakona). Tribinu je vodila organizatorka, dr Nada Padejski Šekerović, rukovoditeljka Sigurne ženske kuće.

Govornici na tribini bili su: Daliborka Vojvodić Tomović, rukovoditeljka Grupe za suzbijanje maloletničke delinkvencije i nasilja u porodici, Policijska uprava u Novom Sadu; Mirjana Dujmić, zamenica tužioca u Osnovnom javnom tužilaštvu; Milica Džino Petković, rukovoditeljka Službe za zaštitu dece i mladih Centra za socijalni rad Grada Novog Sada; dr Nada Padejski Šekerović, rukovoditeljka Sigurne ženske kuće; dr Ljiljana Mladenović Segedi, Klinika za ginekologiju i akušerstvo; Ivana Zelić, organizacija „Iz kruga Vojvodina“; Olivera Pejak Prokeš, sutkinja Apelacionog suda u Novom Sadu; Jelena Ostojin, Viši sud u Novom Sadu; Slobodan Josimović, zamenik tužioca u Višem javnom tužilaštvu i Tamara Srijemac, novinarka Radio televizije Vojvodine, koja je i moderirala diskusiju na kraju tribine.

Tribina je izazvala veliko interesovanje među studentima koji su se u velikom broju odazvali na tribinu. Bilo je prisutno ukupno 82 slušalaca na tribini – 59 studenata, 11 izlagača i 12 gostiju. Nakon izlaganja predavača o postupanju različitih institucija u slučajevima rodno zasnovanog nasilja, studenti su postavljali brojna pitanja i pokazali veliku zainteresovanost za znanja i iskustva profesionalaca iz ove oblasti.

Cilj tribine bio je edukacija i senzibilizacija studenata, budućih profesionalaca u oblasti pravosuđa, socijalne zaštite i medija. Može se zaključiti da je zavidnim odzivom i velikim interesovanjem studenata za tribinu cilj opravdan. Takođe, Radio televizija Vojvodine i TV Kanal 9 izvestili su javnost o održanoj tribini i poslali poruku o nultoj toleranciji na nasilje.