Obeležen Svetski dan borbe protiv trgovine ljudima

Rezolucijom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija 30. jul je ustanovljen kao Svetski dan borbe protiv trgovine ljudima u cilju podizanja svesti o ovom problemu u globalnoj javnosti.

            Tim Grada Novog Sada za borbu protiv trgovine ljudima čine predstavnici devet institucija i organizacija: Gradska uprava za socijalnu i dečiju zaštitu, Centar za socijalni rad, Više javno tužilaštvo, Apelacioni sud, Dom zdravlja, Školska uprava, Crveni krst, Novosadski humanitarni centar, Policijska uprava. Na prostoru Gradskog kupališta „Štrand“ u Novom Sadu gde se u popodnevnim satima očekuje velika fluktuacija građana predstavnici Tima su preventivnim aktivnostima obeležili ovaj značajan datum. U direktnom razgovoru na štandu Crvenog krsta Grada Novog Sada i uz promotivni materijal iz programa Crvenog krsta iz oblasti trgovine ljudima stručnjaci su informisali građane o problemu trgovine ljudima, o njegovim karakteristikama i posledicama do kojih dovodi, a najmlađim sugrađanima su kroz igrolike aktivnosti prikazane rizične situacije u koje mogu dospeti u kontekstu rizika od trgovine decom, kao i načini reakcije na te situacije.

            Trgovina decom je jedan od najtežih i, po posledicama, najsloženijih oblika nasilja, koje ostavlja ozbiljne zdravstvene, psihološke, socijalne i razvojne posledice po dete. Poslednji UNODC Globalni izveštaj o trgovini ljudima 2018. navodi da se u 82% slučajeva ženama žrtvama trguje u svrhu seksualne eksploatacije, devojčicama u 72%, dok je to bio slučaj sa 10% muškaraca i 27% dečaka žrtava trgovine ljudima. Prema poslednjim dostupnim podacima za Srbiju iz 2019. godine, 64% žrtava trgovine ljudima bile su osobe mlađe od 18 godina, dok je prethodnih godina bila slična situacija – oko 90% njih bile su devojčice.

            Predstavnica Centra za socijalni rad u Timu Grada Novog Sada za borbu protiv trgovine ljudima dr Nada Padejski Šekerović istakla je značaj multisektorske saradnje u ovoj oblasti i razumevanja kompleksnosti trauma sa kojima se žrtve suočavaju u procesu oporavka.