MEĐUNARODNA KONFERENCIJA “DANI SOCIJALNE ZAŠTITE“ nasilje-uzroci, mere i intervencije

 MEĐUNARODNA KONFERENCIJA “DANI SOCIJALNE ZAŠTITE“ nasilje-uzroci, mere i intervencije održana je od 12.06.-14.06.2023. god u Novom Sadu u svečanoj sali SPENS-a u organizaciji Centra za socijalni rad Grada Novog Sada uz podršku udruženja „Novosadski centar“ i Grada Novog Sada.  Konferenciji je prisustvovalo 277 učesnika; stručnjaci  iz Centara za socijalni rad, predstavnici predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola, fakulteta, zdravstva, sistema pravosuđa, druge institucije i udruženja koje pružaju usluge korisnicima socijalne zaštite. Svečanom otvaranju Konferencije prisustvovao je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja g. Nikola Selaković koji se u obraćanju učesnicima osvrnuo na značaj porodice „ da li to znači da porodica ne treba da postoji zato što se u njoj sve to dešava. Ne, ja sam potpuno suprotnog mišljenja, kada ne bude postojala porodica neće postojati nikakva vrsta društva i civilizacija ide ka sigurnom putu svoga nestanka“ naveo je on, sugerišući „  kako da osnažimo porodicu da u njoj ne dođe do nasilja , da ne dođe do nasilja među partnerima, da ne dođe do nasilja među decom i roditeljima i roditeljima i decom, da ne dođe do nasilja u školi, i nemojte da za sve prebacujemo odgovornost na školu, centre za socijalni rad posle škole, na policiju, sud, dajte da vidimo šta se dešava u samoj porodici“ rekao je ministar Selaković . Gradonačelnik Novog Sada g. Milan Đurić u pozdravnom skupu učesnicima je poželeo prijatan boravak u Novom Sadu, ističući značaj Centra za socijalni rad Grada Novog Sada navodeći  da „ postoji sistem podrške deci , odraslima, starima koji su suočeni sa porodičnim nasiljem“.

 „Naše osnovno opredeljenje je da unapređujemo kvalitet života svih građana posebno najranjivijih i najosetljivijih grupa, poštujući sve principe socijalne pravde“, naznačio  je g.Đurić. Od osnivanja Centra za socijalni rad Novog Sada 1961.god Grad pruža podršku Centru prepoznajući njegov značaj i veliku odgovornost, apostrofirala  je direktorka Jelena Zorić . Ideja Centra za socijalni rad bila je prema njenim rečima da započne pozitivnu praksu okupljanja stručnjaka angažovanih u oblastima rada socijalne zaštite kako bi zajedničkim snagama radili na unapređenju usluga i zaštiti korisnika.

“Jedan od ciljeva konferencije je da informišemo građane, jer nedovoljna informisanost, nedostatak iskustva sa socijalnim radnicima, formiranje mišljenja na osnovu medijskih izveštavanja, rađa predrasude prema našem zanimanju . Treba da damo socijalnoj zaštiti LJUDSKI LIK-.KO SMO MI, ŠTA RADIMO, SA KOJIM RAZLOGOM, NA KOJI NAČIN.”, naglasila je direktorka Zorić.

„Tragična dešavanja u Republici Srbiji tokom maja 2023. god upozorila su nas da je neophodno obezbediti sistemski i koordinisan pristup u rešavanju i prevenciji nasilja.  Konferencija  ima za cilj da omogući razmenu znanja i iskustava u oblasti rada na sprečavanju i suzbijanju nasilja, kako u socijalnim radu i srodnim naučnim disciplinama, tako i u sklopu lokalne, nacionalne, regionalne socijalne politike.“, navela je Jelena Zorić, direktorka ustanove.

Prvog dana predavači na Konferenciji bili su: Maja Miljković, direktorka Pokrajinskog zavoda za socijalnu zaštitu, Rada Divac, predsednica Upravnog odbora Asocijacije centara za socijalni rad, Julija Popović, predsednica Udruženja pravnika socijalne zaštite „Argument“  i Predrag Momčilović predsednik skupštine udruženja “Argument”, Dragana Ćorić, Pokrajinska zaštitnica građana, Nebojša Pekas, agencija za starateljstvo Berlin, Osman Šaljo i Amer Šenderović, Kantonalna ustanova „Porodično savjetovalište“ BIH (Sarajevo) i  Maja Raljić Nikić, inspektorka socijalne zaštite Pokrajinskog sekretarijata za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova.

Drugog dana Konferencije predavači su bili:  dr Nada Padejski Šekerović, rukovoditeljka Sigurne ženske kuće u Novom Sadu, Jelena Zorić, direktorka Centra za socijalni rad Grada Novog Sada, Mirjana Sremački, rukovoditeljka Službe za zaštitu dece i mladih, CZSR Grada Novog Sada, Savo Đurđić, sudija u penziji, član Saveta za maloletnike Novi Sad i Tijana Čelinković, pravnica, Ekumenska humanitarna organizacija Novi Sad.

Poslednjeg dana Konferencije predavači su bili: Nadežda Satarić, socijalna radnica i magistar socijalne politike, predsednica Upravnog odbora Udruženja „Amity“ snaga prijateljstva, Isidora Petković, psihološkinja, pomoćnica direktora u Gerontološkom centru Novi Sad, Kristina Bjelić, socijalna radnica CZSR Grada Novog Sada, Dejan Pavlović predsednik centra „Ravnopravno roditeljstvo“, Dobrila Marković  Udruženje za mlade „OPENS“, Jovana Škorić , docent na studijskom programu socijalni rad, Filozofski fakultet Novi Sad, Radmila Vulić Bojović, psihoterapeutkinja, Marko Košutić, direktor Udruženja za pomoć MNRO „Plava ptica“ i Nebojša Nikolić, predsednik udruženja „Vitezovi osmeha“.

 Zaključci sa konferencije su sledeći:

Obrađena tema nasilja iz više uglova, umrežavanje i saradnja sa civilnim sektorom, širok izbor tema i odlični predavači. Prezentovana iskustva različitih institucija, obuhvaćene sve grupe korisnika koje su potencijalno žrtve nasilja.Širok pristup sagledavanju teme nasilja.

Stručni radnici iz drugih sistema su spoznali sa kakvim problemima se sreću socijalni radnici u centrima za socijalni rad što je dovelo do boljeg razumevanja njihovog rada kolega iz drugih sistema. Prosvetni radnici su upoznali kako funkcioniše socijalna zaštita. Međunarodni karakter konferencije je veoma značajan i iskustva iz regiona.

Izraditi zbornik radova predavača sa konferencije, koji bi bili referentni izvori za dalji rad.

 Da se ovakav događaj ponovi i iduće godine,da predstavnici vlasti prisustvuju konferenciji kako bi se bolje upoznali sa stanjem u struci. Da ovakva konferencija postane godišnji skup i da se uključe kao predavači predstavnici drugih srodnih sistema ( npr. obrazovanje). Intersektorska saradnja kao ogromna potreba i to ne samo u interevenciji , nego naročito u prevenciji.